Kai savaitgalis lieka už miesto, tai dažniausiai jis būna praleidžiamas sodyboje. O sodyboje, apart beržyno dar turiu mažiuką daržiuką pasislėpusį tarp medžių, kuriame dėl šios ar kitos priežasties nelabai kas ir auga. Pridedame mėšlo kas antrus metus, aptvertas ypatingai garbinga tvora (nes su ragučiais atbėga ir viską sugriaužia), o rezultatai dėl vis tankėjančio miško prastėja. Dėl to yra galimybė pasimėgauti jaunais daigais, salotomis ir visu kitu kas auga pavasarį, kol dar beržų lapija nebūna tokia brandi.
Pasodinu aš savo darželį vėlai pavasarį, kai žemė būna atšilusi ir tiesiogine prasme į jį galima įlipti neužklimpus. Sodinu labai paprastus augalus: svogūnai, morkos, agurkai, cukinijos arba moliūgai, krapai, petražolės, čiobreliai. Greitam suvartojimui lysvę pasodinu špinatų ir salotų, o juos suvalgius persodinu į jų vietą burokėlius.
Kai aprašiau savo daržo lysves ir daržoves gali jums pasirodyti, kad mano daržas milžiniškas, bet kaip ten bebūtų, jis yra paprasčiausiai labai talpus, o jeigu išmatuojant žingsniais tai 5 ant 6. Tačiau mūsų šeimą toks daržiukas pilnai patenkina ir dar rūpesčių sukelia. Kokių? O gi, kad jis turi būti sukastas, nuravėtas ir palaistytas, o dar kad ir darlius užderėtų ir laiku būtų nurinktas:) Reikalų milijonas prie šio mūsų mažylio:) Žodžiu….šį savaitgalį intensyviai dirbau darželyje: ravėjau, retinau, nuiminėjau derlių ir šiaip visaip kaip gražinau savo ūkį. Šio darbo pasekmes dvi dienas jaučiau:)
Atsimenate vaikystę? Kai surenkant kažkokį išardytą žaislą  dažniausiai likdavo detalių, taip ir man darželyje, retinant ir persodinant burokėlius, liko jų jaunų daigų. Dar nuimtas špinatų derlius tiesiog rėkė būti maišomu ir gaminamu salotoms. O su ūkininkų turgelyje nupirktos vištukės krūtinėle, žadėjo būti kažkas tokio:)
Trumpai tariant. Labai ekologiška vakarienė:)2 asmemins

2 vištos krūtinėlės
druska
džiovintos provanso žolelės
Milžinika sauja jaunų burokėlių daigų
Sauja špinatų
4 svogūnų daigai

Padažui:
1/4 alyvuogių aliejus
2 valg.š. raudonojo vyno actas
1 arb.š. dižono garstyčių
1 valg.š. medaus
1 valg.š. citrinų sulčių
1 arb.š. modenos balzamiko padažo
druska

 

Vištienos krūtinėlę be odos apiberkite druska, norimais prieskoniais (aš naudojau provanso žoleles). Palikite 1 valandą marinuotis. Labai įkaitintoje keptuvėje krūtinėlę apkepkite iš abiejų pusių po 1 minutę. Orkaitę įkaitinkite iki 90 laipsnių, krūtinėles ant grotelių kepkite 40 minučių.
Salotas, burokėlių daigelius nuplaukite, nusausinkite. Uždėkite supjaustytą krūtinėlę. Vienam asmeniui 1 krūtinėlė ir apliekite garstyčių padažu. Cirinos sultyse išsukite medų, sudėkite garstyčias, įliekite raudonojo vyno actą ir išlėto pildami aliejų maišykite. Paragaukite, jeigu trūksta rūgšties ar aromato įpilkite balzaminio padažo. Padažas turi būti grietinėlės tirštumo ir pageidautina rūgštesnis (nors čia jau kiekvienas pagal savo norus gali daryti). Apliekite salotas.

Man burokėlių daigai labai malonus atradimas. Juntamas žalio burokėlio skonis, bet labai neįkyrus, o susimaišius su rūgštelėjusiu sodriu padažu labai skaniai užpildė švelnios vištienos salotas.

 

Odeta
Autorius

Komentarų: 6

 1. Anonimiškas Atsakyti

  Chi chi, sypt is darzelio 🙂 Taip mielai ji aprasei! Speju smagu patupineti aplink ir kad ir kokias -didesnes ar mazesnes- gerybes issitraukti 🙂 As va butent del tos pacios priezasties ir nieko neauginu – niekas neauga ir gaunasi isvis micro derlius :))) Vasara patinka, salotos is bet ko: sumiksuoji sauja svieziu ivairiu zalesiu, vistienos ar lasisos keptos, jurs gerybiu ar kazko "ant virsaus" ir ramu, greita, o patiekalas labai geras gaunasi.
  Skaitytoja

 2. Odeta Atsakyti

  Skaitytoja, man vasara irgi dėl to patinka:) Tik aš niekad nebuvau bandžiusi su burokėlių daigais. Bet iš skūpumo ar iš smalsumo sugalvojau, kad visai neblogai būtų ir juos įmaišyti. Nenusivyliau. Buvo draugė atėjusi ir jai panašias salotas sumaišiau irgi sakė, kad burokėlių daigai su visomis šaknimis ją maloniai nustebino:) Aš tai žalio burokėlio nemėgtsu visiškai, tik keptą arba virtą. Mane net vaizdas nupurto, kai pamatu žmones geriančius burokėlių sultis:) O čia valgiau ir nieko:)

 3. Nu grožis ir gėris, Odeta!! Nė nežinojau, kad esi į daržininkystę pasidavusi, ir dar Lietuvoje, ne Prancūzijoje kur:) Bravo, labai pavydžiu tų tavo "lego" detalių (bet man labiau patinka, kai kažkas už mane tuos žemės darbus atlieka:)) Aš turiu alergiją dar nuo vaikystės daržams, dar nuo tų laikų, kai mama per prievartą į sodą tempdavosi:)). Bet žinai, su metais gal mano požiūris pasikeis, ir aš savo miškelyje kokią lysvę įsiveisiu?:) Kreipsiuosi patarimų:)

 4. Odeta Atsakyti

  Nida, Prancūzijoje vis ruošiamės užsiimti vynuogyninkyste, o Lietuvoje, tik žemdirbystė belieka;) O vaikystė ir sodas per prievarta, tai absoliučiai tas pats, net ir dabartiniais laikais nesu mėgėja knistis žemėje, bet kažkada užėjęs noras turėti savo daržą be įsipareigojimų visai pasiteisino:) Žinok, kai tingiu ravėti, aš jo tiesig neraviu ir šiaip jis pas mane auga savarankiškai;)

 5. Man irgi trauma nuo daržų, nes tėvai liepdavo dirbti, tai sode, tai kaime pas senelius, tai grybauti, tai uogauti. O aš norėjau gulėti ir knygas skaityti;-) Tai va dabar guliu ir skaitau kiek norisi;-))) Mano draugė nusipirko sodybą ir sykį sumąstė daržiuką pasidaryti. Pradėjom abi ten kasti, žoles rauti. Jos vyras pasiūlė pasamdyti ką nors iš kaimo, kad traktoriuku praartu arba koks vyras žemę išvartytų. O mes užsispyrėm, kad pačios padarysim, Tai kasėm kasėm, man jau atsibodo ir nusiploviau į virtuvę visiems pietų gamint, o draugė vis tesė tą darbą. Paskui kokį mėnesį nešiojo ant rankos įtvarą, nes susitraumavo ranką bekasant. Tai tais metais ir pasibaigė daržininkių karjera. O kitais metais jos teta visą daržą sutvarkė;-)))

  • Odeta

   Dovile,o jūs šaunuolės, bent valią parodėte…man tai pirmąsias lysves mama su vyru sukasė:) Ir taip kas met, aš tik sėklytes barstau, raviu ir derlių nuimu, jeigu jo būna:) O kažkada gyvenime sakiau, kad mano rankos žemėje nebus:) Va taip tos vaikystės traumos veikia jauną organizmą:)

Parašykite komentarą